Srp 05

Bernstein im Burgenland

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Bernstein je městys v rakouské spolkové zemi Burgenland v okrese Oberwart. Historický maďarský název obce je Borostyánkő. V Bernsteinu trvale žije 2267 obyvatel (k 1. lednu 2011). Obec je hezky kompaktní. Nejbližší vesničky srůstající s Bernsteinem jsou Grube, Kalkgraben a Wenzelanger Sattel. Obec je známá díky svému hradu. Ten se nachází na západní okraji tohoto městysu a je postavený ze serpentinitu, což je zvláštní druh metamorfované horniny.

Název obce je odvozen od jantarové stezky, nebo také „Via Magna“ vedoucí údolím „Tauchentalu“, která byla jednou z nejdůležitějších obchodních stezek už ve starověku.

  

Zdejší oblast byla osídlena již několik století před n.l. keltskými kmeny. První písemná zmínka o obci ale pochází až z roku 1388, kdy se o ní hovoří jako o místě „ležící pod hradem Porostyanem“. Od 12. století zde vzkvétalo hornictví. Nejdříve železná ruda, od 16. století také síra, měď, síran měďnatý, stříbro a dokonce chvíli i zlato. Ačkoliv hornictví zde počátkem 19. století zaniklo, tak tuto slavnou dobu trvale připomíná obecní znak. Ten zobrazuje hornickou studnu (těžní jámu) se dvěma horníky.

  

Velkou zajímavostí Bernsteinu je naleziště světlého až tmavozeleného vzácného kamene serpentinitu (nebo-li hadce). Tato přeměněná hornina má unikátní vlastnosti a z části je z ní postavený dokonce zdejší hrad.

Obzvláště čistý a kvalitní serpentit má však zcela jiné využití, používá se totiž k výzdobě šperků a jiných uměleckých předmětů. Tuto vzácnou horninu objevil soustružník dřeva a farář Ratz roku 1860.

Nového objevu se ujali místní řemeslníci, kteří zjistili že se hadec dá poměrně snadno opracovat. Postupně zde tak vzniklo nové řemeslo zabývající se zpracování tohoto kamene, které přetrvalo až do dnešní doby. Jen pro zajímavost, pro získání jednoho kubického metru kvalitního šperkařského hadce se musí vydobýt asi 2000 kubických metrů obyčejného serpentinitu, který se využívá v silničním stavitelství a při výrobě umělého kamene. Nebo jak už jsme se zmínili při stavbě zdejšího hradu.

  

Moderní historii Bernsteinu je stejná jako historie celého Burgenlandu. Až do roku 1921 patřila obec Maďarsku. Po skončení druhé světové války bylo západní Maďarsko, na základě smlouvy ze Saint-Germain-en-Laye a z Trianonu, začleněno do Rakouska v roce 1921 do nově založené spolkové země Burgenlandu.

Na městys byl Bernstein povýšen v roce 1973 (omezené právo trhů přitom získal Bernstein již v roce 1602).

Hrad Bernstein

Pokud vás zajímá střeodověký hrad Bernstain, který stojí na západní straně obce, a který je přístupný k prohlídkám a dokonce i k ubytování, tak si o něm můžete přečíst více v tomto samostatném článku.

Bernstein im Burgenland se nachází v nadmořské výšce 619 metrů v poměrně kopcovité krajině. V okolí také převládají spíše lesy, které jsou ale často proloženy menšími políčky. Na charakteru obce je poznat, že se opravdu jedná spíše o větší vesnici. Domy jsou zde spíše moderní, než historické. Je zde hezky čisto a klidno. Kromě hradu můžete navštívit i hornické muzeum, které se nachází hned pod ním. Felsenmuseum poznáte podle hornického vozíku před vchodem a více informací najdete na felsenmuseum.at‎.

Kousek na východě je na kopci silniční odpočívadlo z kterého je krásně vidět na celé město. A zapomínat by se nemělo ani na nádhernou krajinu v celém okolí.

Více o obci Bernstein im Burgenland se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.bernstein.gv.at.

 

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat