Bře 16

Deutschkreutz

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Deutschkreutz (maďasky Sopronkeresztúr; chorvatsky Kerestur; hebrejsky Zelem) je malé městečko zhruba ve středu Burgenlandu, jen tři kilometry od hranic s Maďarskem. Žije zde 3.136 stálých obyvatel (k 1.lednu 2011) a administrativně obec patří do okresu Oberpullendorf. Součástí města jsou i dvě menší vesnice a to Kreuz a Girm (Girmes). Počátky obce sahají až do roku 1340. Největší zajímavostí je, že se zde začala usazovat židovská komunita a to zejména kolem roku 1671. Jednalo se o ortodoxní židy. Ti zde dokonce utvořili vlastní společenství sedmi magistrátů (hebrejsky Sheva Kehilot), která zahrnovala sedm větších měst s židovským osídlením v Burgenlandu a která se starala o jejich zájmy. Druhá světová válka však měla na místní komunitu drtivý dopad. Lidé byly deportováni a synagogy vyhozeny do vzduchu.

  

Ale zpátky k obci Deutschkreutz. Ta si dodnes zachovala podobu takové větší vesnice s malým náměstíčkem a poklidnými ulicemi. Většinu obce tvoří domy běžných lidí. Vlakové nádraží se nachází na úplném severním konci. Hlavní ulice – náměstí Karrnergasse je pak zhruba uprostřed a je situováno spíše směrem na západ.

Více se dozvíte na oficiálních stránkách města www.deutschkreutz.at.

Napiš komentář

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich