Čvn 03

Eisenstadt – hlavní město Burgenlandu

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Město Eisenstadt (česky chcete-li Železné Město, maďarsky Kismarton) je hlavním městem spolkové země Burgenland (Hradsko). Trvale zde žije 12.995 obyvatel (k 1.1.2011), jedná se tedy o poměrně malé město, které je až 47. největší v Rakousku. Přesto je Eisenstadt největším městem v Burgenlandu a je zároveň i městem statutárním a okresním (okres se jmenuje Eisenstadt-okolí).

TIP: Obdivujete Rakousko? Tak si určitě zajeďte do Burgenlandu. Celkově má rozlohu 3966 km² a zhruba 278 000 obyvatel.

  

Eisenstadt leží mezi dolnorakouským Vídeňským Novým Městem a Neziderským jezerem. Jezero je od města vzdáleno asi 20 kilometrů na východ. Eisenstadt leží při jižním výběžku Litavských vrchů (Leithagebirge) na menší říčce Wulka. Jinak je tedy město umístěno spíše v severní části spolkové země Burgenland. Hranice s Maďarskem se nachází asi 10 kilometrů na jih, nejbližším městem na druhé straně hranice je Sopron.

  

Historii má Eisenstadt také bohatou. Lidé zde žili už v halštatské době. V okolí se našly také zbytky pozdějšího římského osídlení. První písemná zmínka o dnešním městě však pochází až z roku 1264. V roce 1373 se pak poprvé objevuje název Eisenstadt. Roku 1445 získal rozvíjející se trhové městečko habsburský arcivévoda Albrecht VI. Habsburský (bratr císaře Fridricha III.) a Eisenstadt pak zůstal habsburským majetkem po další dvě století.

Hotely v Rakousku

Jak vybrat nejlepší hotel nejenom v Burgenlandu, ale kdekoliv? Pomůže vám magazín Hotelove.cz.

V roce 1622 se Eisenstadt stal sídelním městem bohaté maďarské rodiny Esterházyů a koncem třicetileté války získal statut svobodného města. Eisenstadt je spjat se jménem hudebního skladatele Josepha Haydna (1732 – 1809), jenž od roku 1761 působil právě u Esterházyů jako kapelník a sbormistr. Jeho nástupcem byl Johann Nepomuk Hummel a prošli tudy i jiní geniální hudebníci, např. Ludwig van Beethoven či Ferenc Liszt, který se narodil ve vesnici Raiding – na jih odsud. Hlavním městem Burgendlandska je Eisenstadt od roku 1925.

  

Tato bohatá historie na sebe ve městě nechala četné upomínky v podobě zajímavých památek. Asi nejvýznamnější památkou města je zámek Esterházy, původně hrad vybudovaný v letech 1388 – 1392. Ve druhé polovině 17. století ho stavitel Carlo M. Carlone přestavěl na půvabný barokní zámek.

Klasicistními úpravami prošlo sídlo koncem 18. století. Dnes ve dvou třetinách prostor sídlí zemská vláda. Zbytek zámku je však přístupný v rámci turistických prohlídek. Velmi zajímavý je především Haydnův sál, kde komponista dirigoval zámecký orchestr. Sál bohatě zdobí fresky a má vynikající akustiku. Kolem zámku se rozkládá anglický park, vybudovaný v letech 1805 – 1820.

V Haydnově domě východně od zámku lze navštívit malé muzeum. Z církevních památek stojí za zmínku především katedrála Sv. Martina, která představuje bývalý pozdně gotický opevněný kostel. Ve městě jsou také židovské památky v podobě synagógy nebo židovského hřbitova.

  

Jinak co se týká zbytku města. Tak historické jádro je pěkné, ale poměrně malé. Důležité jsou v podstatě jenom tři ulice a to hlavní Hauptstrasse s podlouhlým náměstíčkem a pak ještě sousední dvě ulice Joseph Haydn-Gasse a Pfarrgasse. Zámeček s parkem se nacházejí na severním okraji historického jádra. Zbytek města už tvoří nová zástavba, která se poměrně rychle jako celé město rozrůstá.

Více o městě Eisenstadt se můžete dozvědět na jeho oficiálních stránkách www.eisenstadt.at.

Tags:

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat