Úno 28

Městečko Kittsee

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Kittsee je malé městys s 2.070 obyvateli (k 1.lednu.2011) v okrese Neusiedl am See v. Jedná se o nejsevernější obec v této spolkové zemi a nachází se hned na hranicích se Slovenskem. Největší bratislavské sídliště Petržalka je odtud vzdáleno jen kolem 4 kilometrů. Daleko nejsou ani maďarské hranice a tak vás určitě nepřekvapí, že obec Kittsee má název hned v několika jazycích. Maďarský název zní Köpcsény, slovenský Kopčany a chorvatský Gijeca.

Největší zajímavostí je, že původní  obec byla mnohem větší a zasahovala až na dnešní slovenské území. Po novém vymezení po první světové válce, ale tato část připadla Slovensku a stala se soušástí pátého okresu Bratislava, Petržalka a to pod slovenským jménem Kopčany.

Druhým takovým momentem v historii obce, který stojí za zmínku je to, že zde roku 1670 knížata z rodu Esterházy vzala pod ochranu židovskou komunitu a Židé se zde směli volně usazovat. V roce 1735 jich zde žilo 266 a o téměř sto let později v roce 1821 už plných 789. Samozřejmě pak přislo neklidné 20. století a velká část zde zdejší židovské komunity emigrovala z ekonomických důvodů. A ti co zůstali pokud měli štěstí byly za druhé světové války jenom oloupeni a donuceni k emigraci násilím.

  

Jinak když se podíváme na Kittsee, tak se v ničem moc neliší od ostatních podobných městys. Život obce se soustřeďuje kolem široké a výstavní ulice Hauptplatz, která vede středem celého města. Všude kolem jsou rodinné domky. Na západě města je celkem pěkný zámek (Kittsee castle). Kosek nad zámkem jsou pak farmy a většina zdejších výrobních areálů. Železniční zastávka a koleje se naopak nacházejí úplně na druhé straně, na východě obce přímo u hranic se Slovenskem.

Kousek na jih od obce také vede rakouská dálnice A6, která pokračuje přes slovenský přechod Jarovce na slovenské dálnice D4 respektive D2.

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat