Úno 28

Městečko Kittsee

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Kittsee je malé městys s 2.070 obyvateli (k 1.lednu.2011) v okrese Neusiedl am See v. Jedná se o nejsevernější obec v této spolkové zemi a nachází se hned na hranicích se Slovenskem. Největší bratislavské sídliště Petržalka je odtud vzdáleno jen kolem 4 kilometrů. Daleko nejsou ani maďarské hranice a tak vás určitě nepřekvapí, že obec Kittsee má název hned v několika jazycích. Maďarský název zní Köpcsény, slovenský Kopčany a chorvatský Gijeca.

Největší zajímavostí je, že původní  obec byla mnohem větší a zasahovala až na dnešní slovenské území. Po novém vymezení po první světové válce, ale tato část připadla Slovensku a stala se soušástí pátého okresu Bratislava, Petržalka a to pod slovenským jménem Kopčany.

Druhým takovým momentem v historii obce, který stojí za zmínku je to, že zde roku 1670 knížata z rodu Esterházy vzala pod ochranu židovskou komunitu a Židé se zde směli volně usazovat. V roce 1735 jich zde žilo 266 a o téměř sto let později v roce 1821 už plných 789. Samozřejmě pak přislo neklidné 20. století a velká část zde zdejší židovské komunity emigrovala z ekonomických důvodů. A ti co zůstali pokud měli štěstí byly za druhé světové války jenom oloupeni a donuceni k emigraci násilím.

  

Jinak když se podíváme na Kittsee, tak se v ničem moc neliší od ostatních podobných městys. Život obce se soustřeďuje kolem široké a výstavní ulice Hauptplatz, která vede středem celého města. Všude kolem jsou rodinné domky. Na západě města je celkem pěkný zámek (Kittsee castle). Kosek nad zámkem jsou pak farmy a většina zdejších výrobních areálů. Železniční zastávka a koleje se naopak nacházejí úplně na druhé straně, na východě obce přímo u hranic se Slovenskem.

Kousek na jih od obce také vede rakouská dálnice A6, která pokračuje přes slovenský přechod Jarovce na slovenské dálnice D4 respektive D2.

Napiš komentář

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde