Bře 16

Město Jennersdorf

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Jennersdorf kostel

Jennersdorf nebo také maďarská Gyanafalva či slovinsky Ženavci, je město na jihu Burganladu s 4.249 stálými obyvateli (k 1.lednu 2011). Město je centrem stejnojmenného okresu, který je ze všech okresů v této spolkové zemi tím nejjižnějším. Obec leží v nadmořské výšce 242 metrů nad mořem. Zdejší krajina je poměrně hodně zemědělsky využívaná, jediný les se nachází pouze na západě obce. Velmi blízko jsou jak sousední státy Štýrsko (Rakousko) a Maďarsko. Nejbližší města jsou štýrské Fürstenfeld a Fehring, na maďarské straně pak Szentgotthárd (Gotthard). Město leží v údolí řeky Ráby (Raab), která poklidně protéká cca 1 kilometr na jih od obce.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1187. Tehdy se objevilo v jedné z listin papeže Urbana III. O městu se tehdy hovořilo jako o Janafalu. Zajímavý je původ tohoto jména i jeho obraz v dalších jazycích.  Pro nás nejsrozumitelnější slovinský název „Ženavci“ nám jasně dává na vytušit, že město získalo své jméno podle toho, že zde v minulosti prostě bylo hodně žen.

Město je sídlem mnoha institucí a úřadů. Samozřejmě zde nalezneme ale i spoustu atrakcí jako například: skate park, velké venkovní koupaliště (s kempem) nebo fotbalové hřiště. Oblíbené jsou zdejší cyklostezky nebo kanoistika na Rábě. Co se týká památek, tak nejvýznamnější je farní kostel Jennersdorf postavený v barokním slohu v letech 1780 – 1800 s neogotickým oltářem z roku 1904.

  

Jennersdorf je jinak klasická obec silničního typu. Všechno se soustřeďuje kolem hlavní ulice Hauptstrasse, která končí ve středu obce kruhovým objezdem a malým náměstíčkem se zmíněným kostelem. Na jihu je skutečně velké vlakové nádraží a za ním pak většina průmyslového zázemí města.

Více o obci se můžete dozvědět na jejich oficiálních stránkách www.jennersdorf.eu.

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat