Dub 02

Neusiedl am See

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Neusiedl am See nebo chcete-li česky Nezider, maďarsky Nezsider, chorvatsky Niuzal je město na severu rakouské spolkové země Burgenland. Nachází se na severním okraji Neziderského jezera. Žije zde 7.005 obyvateli (k 1.1.2011) a město je zároveň centrem stejnojmenného okresu. Neusiedl am See leží v nadmořské výšce 133 metrů nad mořem. Pokud vás zajímá geografie, tak nejbližší pohoří je na západě Leithagebirge, kolem obce se ale rozkládá nížina Parndorfer.

Město je oblíbeným cílem turistů, nejčastěji v létě díky koupání. Hodně návštěvníků sem zavítá z nedaleké Vídně. Někteří si sem samozřejmě najdou cestu po celý rok. Po úspěchu rakouského plachtění na olympiádě v roce 2000 je Neziderské jezero centrem i tohoto sportu.

  

Když se podíváme trochu na historii, tak zde původně stála osada „Sumbotheil“ (německy Samstagmarkt – doslova Sobotní trh), o níž pochází první zmínka z roku 1209. Záhy kolem roku 1241 byla osada zničena Mongoly, ale okolo roku 1282 byla znovu vybudována, osídlena a nazvána „Niusidel“ (česky Nové sídlo). Roku 1517 byl Neusiedl povýšen na městys.

Velké rány na městu roku 1645 zanechal mor, který zahubil 544 obyvatel. Během druhého tureckého obléhání Vídně roku 1683 zde Turci vypálili nebo zničili podstatnou část domů a roku 1708 zde Kuruci dobili a zničili středověký hrad Tabor, jehož zřícenina je dnes zajímavým turistickým cílem.

Roku 1824 Neusiedl am See marně žádal o povýšení na město. Od roku 1921 náleží Neusiedl k nově vzniklé spolkové zemi Burgenlandu. Povýšení na město se Neusiedl am See dočkal až 10. dubna 1926.

  

Neusiedl am See neleží přímo u jezera, ale asi 1 kilometr ve vnitrozemí. Na pobřeží se pak nachází dvě osady  Segelhafen West a Refugium. V těch jsou, hotely, apartmány, přístavy, koupaliště a také luxusní bydlení. Samotné město Neusiedl pak žije hlavně kolem dvou hlavních ulic, které se střetávají v centru města, jsou to Neusiedler Strasse a Seestrasse. Kousek na západ se Neusiedler Strasse rozšiřuje do malého podlouhlého náměstíčka Hauptplatz. I když je Neusiedl město a v turistické sezoně někdy pořádně rušné, tak některé uličky stále vyzařují poklidným vesnickým rázem Burgenlandu.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.neusiedlamsee.at.

Tags:

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat