Úno 28

Obec Pamhagen

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Pamhagen je menší obec s 1.666 obyvateli (k 1.lednu.2011) v severní Burgenland v okrese Neusiedl am See. Obec se nachází v zemědělské krajině široko daleko poseté poli. Pamhagen také leží pouhý kilometr od hranice s Maďarskem, ke kterému ostatně dříve patřil. Maďarský název vesnice je Pomogy. Samotnou hranici dnes tvoří Einser-Kanal, který byl postavený, aby reguloval jinak bezodtoké Neziderské jezero.

Historie obce sahá do středověku. První písemná zmínka pochází z roku 1268. Kolem roku 1380 zde působil velmi vzdělaný kněz Johann, který přišel s Pomog de ecclesiae. Z roku 1547 se pak dochovaly další písemné zmínky v podobě rozsudků soudu určeným místním obyvatelům. V roce 1652 je pak v dokumentech zmiňována místní škola. V 18. století se zde hodně budovalo. Stavěli se silnice, budovaly se hráze a kanály a díky tomu bylo možné obdělávat zdejší jinak bažinatou krajinu. V roce 1897 se zde začalo s výstavbou místní železnice.

Po skončení první světové války a tvrdých jednáních bylo v roce 1919 rozhodnuto, že zdejší území podle smluv ze St. Germain a Trianonu připadne Rakousku. O dva roky později pak byla obec začleněna do nově vzniklého spolkového státu Burgenland.

  

Jinak co říci k Pamhagenu? Je to taková velká vesnice. Uprostřed s malým náměstíčkem, kostelíkem a hřbitovem. Na rozdíl od jiných vyloženě turistických destinací zde bývá nádherný klid. Domy se soustřeďují do dlouhých ulic. Zajímavé je, že i většina domů je poměrně dlouhých. Z ulice je vidět jenom malé průčelí s dvěma okny a vchodem, ale většina domů pokračuje dál směrem do uzavřeného dvora. Krajina kolem obce je pak bez výjimky rozdělena na mnoho polí. Pěstuje se zde zelenina, ale i výborné víno.

Tip na návštěvu: Steppe zoo Pamhagen – Je přírodní ZOO s cca 50 druhy domácích zvířat v typické krajině Burgenlandu. Zahrada nebo spíše farma funguje od roku 1975 na rozloze 13 hektarů. Je otevřena od března do října.

  

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat