Bře 21

Raiding

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Vesnice Raiding (maďarsky: Doborján, chorvatsky: Rajnof) je obec v okrese Oberpullendorf ve středu Burgenlandu. Žije zde pouhých 836 obyvatel (k 1.1.2011). Obcí protéká malý potok Raidingbach. Nadmořský výška obce je 253 metrů nad mořem.

První zmínka o obci pochází už z roku 1425, kdy byla nazývána jako Dobornya. Historie zde plynula poměrně klidně a Raiding se do kronik nijak významně nezapsal. Tedy až na jednu výjimku, jak už to tak bývá. Narodil se zde totiž velmi významný hudebník, skladatel a dirigent Franc Liszt (1811 – 1886). Ten se sem rád vracel i v době kdy se proslavil. Rodný dům umělce byl přeměněn na muzeum a stal se nejvýznamnějším památkou obce. V roce 2006 pak byl vedle vybudován i koncertní sál podle návrhů holandského architektonického studia Atelier Kempe Thill. V obci se také každoročně na Lisztovu počest konají kulturní slavnosti.

  

Co se týká podoby obce, tak je Raiding klasickou vesnici silničního typu soustředěnou kolem hlavní silnice. Stavení mají úzké průčelí směrem do ulice, ale jinak jsou hodně dlouhé. Středem obce protéká zmíněný potok a na severu se nachází rybník. Všude kolem se nacházejí úrodná pole Burgenlandu. Vydáte-li se ale směrem na jih nebo na východ, tak brzy dorazíte až k lesu.

Více o obci se můžete dozvědět na jejich oficiálních stránkách www.raiding-online.at.

 

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat