Bře 16

Rust nejmenší město v Rakousko

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Rust je městečko s pouhými 1.893 stálými obyvateli (k 1.lednu 2011). Nachází se na severu Burgenlandu u břehů Neziderského jezera. Metropole Eisenstadt je odtud vzdálena 15 km na východ. Území města je ze severu, západu i jihu obklopené okresem Eisenstadt-okolí. Jenom jeho východní hranice (přes Neziderské jezero) je společná s okresem Neusiedl am See. Maďarské hranice jsou pak vzdáleny pouhých 6 kilometrů na jih. Nadmořská výška obce je 123 metrů nad mořem.

  

Největší zajímavostí Rustu je, že se jedná o nejmenším statutární město v Rakousku. Nemá totiž ani 2 tisíce obyvatel, přitom u statutárních měst je obvyklé, že mají obvykle nejméně 20 tisíc obyvatel. Důvod proč tomu tak je, je třeba hledat v historii, roku 1681 se Rust stal „svobodným městem“. Získal tak rozsáhlá práva samosprávy. Když pak po roce 1920 došlo na spory o Burgenland mezi Rakouskema a Maďarskem, tak místní radní využili situace a dokázali si svá práva uhájit i vůči víc jak 7x většímu Eisenstadtu. Rust tak zůstal statutárním městem.

Jinak kdyby vás ještě zajímal hlubší pohled do historie, tak první zmínka o městu pochází už z roku 1317, kdy město uherský král Karl Robert I. von Anjou-Neapel daroval svému věrnému pobočníkovi Desideriusovi Hedevarovi.

  

Tipy na skvělé hotely

Chcete tipy na TOP hotely? Zajímají vás další cestovatelské informace o Rakousku – zkuste web Hotelove.cz.

Když se zaměříme na samotné město, tak to má celkem kompaktní tvar. Historické jádro se nachází spíše směrem na jih a je skutečně velmi krásné a malebné. Je se zde spousta zajímavých historických staveb ať už jde o radnici nebo hned několik kostelů. Co se týká polohy jezera, tak to není přímo u města, respektive je i není. Od volné hladiny totiž Růst dělí vzdálenost 1.5 kilometru vyplněná mokřady a bažinami. Směrem k městu však byly prokopány kanály a koridory, ten největší vede až k Seehotelu Rust, který je situován bezprostředně vedle historického jádra města.

  

Další možností je vydat se po silnici taktéž postavené skrz mokřady. Ta vás zavede až na Ruster Bucht odkud už je přístup na otevřené jezero. Na sever od silnice se nachází chaty obehnané kanály. Na jih od silnice je pak vyhlášený kemp Storchencamp Rust ve kterém se můžete ubytovat ve stanech, s karavanem i v chatkách. Blíž k jezeru se pak nachází dva bazény s tobogánem a skluzavkami a samozřejmě i přírodní pláže přímo u břehu jezera. Všude kolem jsou pak přístavní mola zaplněná malými loďkami a plachetnicemi. Zajímavostí je, že ani okolní břehy nejsou prázdné. Široko daleko se totiž táhnou u pobřeží malé chatky, které často stojí jenom na kůlech zabodnutých do vody. Někdy jde dokonce přímo o hausbóty.

Každopádně Rust nabízí zajímavé možnosti dovolené a samozřejmě i výlety do nádherného okolí. Poslední zajímavostí je, že přímo na městských komínech často hnízdí čápi, kterým jezero poskytuje dostatek potravy.

Více se dozvíte na oficiálních stránách města www.rust.at (anglicky nebo německy).

Tags:

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat