Archiv | Zajímavosti RSS kanál pro tuto sekci
Srpen

Hrad Bernstein

Hrad Bernstein se nachází ve stejnojmenném městys zhruba ve středu Burgenlandu. Hrad je situován hned vedle obce na malém vyvýšeném kopci, takže je výborně přístupný i pro rodiny s dětmi. Účelem hradu bylo strážit důležitou obchodní cestu – Jantarovou stezku v údolí „Tauchentalu“. Zajímavostí je, že se jedná o nejvýše položený hrad v Burgenlandu.

Bernstein má opravdu dlouhou historii. Hrad na tomto místě totiž stával už někdy v roce 860 a patřil salcburskému arcibiskupství. Už tehdy pravděpodobně u hradu stála vesnice a obchodovalo se zde s jantarem a dalším zbožím.

   

Dále je známo že před rokem 1199 patřil hrad stejně jako celý Burgenland k Uhrám. Majitelem byl šlechtic Miczbán. Někdy ve 13. století přešel hrad na vévodu Fridricha II. (1211-1246) který si ho však moc dlouho neužil, protože již v roce 1236 se hradu zmocnil Béla IV. z uherského rodu Arpádovců. Později roku 1260 daroval hrad Heinrichovi II. z Héder (Güssingerský hrabě).

(Pokračování textu…)

Únor

Hrad Güssing

Güssing je velmi pěkný a mohutný hrad na severu Burgenlandu v údolí Stremtal. Hrad se nachází na menším zalesněném kopci a kolem dokola ho obklopuje stejnojmenná obec. Hrad je opravdu mohutný a zajímavý jen velká škoda, že působí trochu omšele. Holt udržovat takto rozsáhlý hrad asi není žádná sranda.

Se stavbou Güssingu se začalo už v roce 1157. Údajně se jedná o nejstarší hrad v Burgenlandu, který se stal symbolem celého regionu. Významnou roli hrad sehrál zejména v roce 1459 při střetu císaře Friedricha III. s uherských králem Matyášem Korvínem.

  

Jinak původně dřevěný hrad stál na zdejím místě pravděpodobně dříve, než roku 1157, kdy byla zaznamenána první zmínka o něm. Do kamenné podoby byl Güssing přestavěn roku 1242 králem Bélou III. Nedlouho poté v roce 1270 přešel hrad z královského majetku do vlastnictví hraběte Güssinger. V následujících dvou stoletích ale hrad často měnil majitele. Velmi dlouhou dobu přitom hrad nebyl dobit. Ten zlomový okamžit přišel až v roce 1490, kdy vojska v římsko-německého krále Maxmiliána I. Güssinger oblehla a dobyla.

(Pokračování textu…)