Archiv štítků: Doporučujeme
Červen

Eisenstadt – hlavní město Burgenlandu

Město Eisenstadt (česky chcete-li Železné Město, maďarsky Kismarton) je hlavním městem spolkové země Burgenland (Hradsko). Trvale zde žije 12.995 obyvatel (k 1.1.2011), jedná se tedy o poměrně malé město, které je až 47. největší v Rakousku. Přesto je Eisenstadt největším městem v Burgenlandu a je zároveň i městem statutárním a okresním (okres se jmenuje Eisenstadt-okolí).

TIP: Obdivujete Rakousko? Tak si určitě zajeďte do Burgenlandu. Celkově má rozlohu 3966 km² a zhruba 278 000 obyvatel.

  

Eisenstadt leží mezi dolnorakouským Vídeňským Novým Městem a Neziderským jezerem. Jezero je od města vzdáleno asi 20 kilometrů na východ. Eisenstadt leží při jižním výběžku Litavských vrchů (Leithagebirge) na menší říčce Wulka. Jinak je tedy město umístěno spíše v severní části spolkové země Burgenland. Hranice s Maďarskem se nachází asi 10 kilometrů na jih, nejbližším městem na druhé straně hranice je Sopron.

(Pokračování textu…)

Březen

Rust nejmenší město v Rakousko

Rust je městečko s pouhými 1.893 stálými obyvateli (k 1.lednu 2011). Nachází se na severu Burgenlandu u břehů Neziderského jezera. Metropole Eisenstadt je odtud vzdálena 15 km na východ. Území města je ze severu, západu i jihu obklopené okresem Eisenstadt-okolí. Jenom jeho východní hranice (přes Neziderské jezero) je společná s okresem Neusiedl am See. Maďarské hranice jsou pak vzdáleny pouhých 6 kilometrů na jih. Nadmořská výška obce je 123 metrů nad mořem.

  

Největší zajímavostí Rustu je, že se jedná o nejmenším statutární město v Rakousku. Nemá totiž ani 2 tisíce obyvatel, přitom u statutárních měst je obvyklé, že mají obvykle nejméně 20 tisíc obyvatel. Důvod proč tomu tak je, je třeba hledat v historii, roku 1681 se Rust stal „svobodným městem“. Získal tak rozsáhlá práva samosprávy. Když pak po roce 1920 došlo na spory o Burgenland mezi Rakouskema a Maďarskem, tak místní radní využili situace a dokázali si svá práva uhájit i vůči víc jak 7x většímu Eisenstadtu. Rust tak zůstal statutárním městem.

(Pokračování textu…)

Srpen

Město Pinkafeld

Panorama Pinkfeldu

Pinkafeld je obec s 5 489 obyvateli (k 1.lednu.2011) v Burgenlandu v okrese Oberwart. Město nese jméno po říčce Pinka, která je přítokem Ráby. Pinkafeld leží v nadmořské výšce 399 metrů nad mořem blízko hranic se Štýrskem.

První písemné zmínky o obci pocházejí už z roku 860. Po téměř tisíc let pak bylo toto území považováno za součást Maďarska. Od samých počátků zde ale také vždy žila hodně početná německá menšina. Pinkafeld byl vždycky označován jako město řemeslníky a svobodných občanů. Díky tomu už v raném středověku získal mnoho městských práv například: trhu, výběru mýta nebo domovské právo.

Město si skutečně dokázalo podržet mnohé výsady a bylo v přízni mnoha císařů. Řemesla a podnikání zde vzkvétala a v 17. až 20. století se zde velmi dařilo textilnímu průmyslu. V moderní době se město přeorientovalo na moderní technologie a vzdělání. Sídlí zde například prestižní škola HTBLuVA Pinkafeld, která poskytuje vzdělání v technických oborech (stavebnictví, elektrotechnika, informační technologie).

(Pokračování textu…)

Duben

Neusiedl am See

Neusiedl am See nebo chcete-li česky Nezider, maďarsky Nezsider, chorvatsky Niuzal je město na severu rakouské spolkové země Burgenland. Nachází se na severním okraji Neziderského jezera. Žije zde 7.005 obyvateli (k 1.1.2011) a město je zároveň centrem stejnojmenného okresu. Neusiedl am See leží v nadmořské výšce 133 metrů nad mořem. Pokud vás zajímá geografie, tak nejbližší pohoří je na západě Leithagebirge, kolem obce se ale rozkládá nížina Parndorfer.

Město je oblíbeným cílem turistů, nejčastěji v létě díky koupání. Hodně návštěvníků sem zavítá z nedaleké Vídně. Někteří si sem samozřejmě najdou cestu po celý rok. Po úspěchu rakouského plachtění na olympiádě v roce 2000 je Neziderské jezero centrem i tohoto sportu.

  

(Pokračování textu…)

Únor

Hrad Güssing

Güssing je velmi pěkný a mohutný hrad na severu Burgenlandu v údolí Stremtal. Hrad se nachází na menším zalesněném kopci a kolem dokola ho obklopuje stejnojmenná obec. Hrad je opravdu mohutný a zajímavý jen velká škoda, že působí trochu omšele. Holt udržovat takto rozsáhlý hrad asi není žádná sranda.

Se stavbou Güssingu se začalo už v roce 1157. Údajně se jedná o nejstarší hrad v Burgenlandu, který se stal symbolem celého regionu. Významnou roli hrad sehrál zejména v roce 1459 při střetu císaře Friedricha III. s uherských králem Matyášem Korvínem.

  

Jinak původně dřevěný hrad stál na zdejím místě pravděpodobně dříve, než roku 1157, kdy byla zaznamenána první zmínka o něm. Do kamenné podoby byl Güssing přestavěn roku 1242 králem Bélou III. Nedlouho poté v roce 1270 přešel hrad z královského majetku do vlastnictví hraběte Güssinger. V následujících dvou stoletích ale hrad často měnil majitele. Velmi dlouhou dobu přitom hrad nebyl dobit. Ten zlomový okamžit přišel až v roce 1490, kdy vojska v římsko-německého krále Maxmiliána I. Güssinger oblehla a dobyla.

(Pokračování textu…)