Úno 28

Hrad Güssing

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Zajímavosti

Güssing je velmi pěkný a mohutný hrad na severu Burgenlandu v údolí Stremtal. Hrad se nachází na menším zalesněném kopci a kolem dokola ho obklopuje stejnojmenná obec. Hrad je opravdu mohutný a zajímavý jen velká škoda, že působí trochu omšele. Holt udržovat takto rozsáhlý hrad asi není žádná sranda.

Se stavbou Güssingu se začalo už v roce 1157. Údajně se jedná o nejstarší hrad v Burgenlandu, který se stal symbolem celého regionu. Významnou roli hrad sehrál zejména v roce 1459 při střetu císaře Friedricha III. s uherských králem Matyášem Korvínem.

  

Jinak původně dřevěný hrad stál na zdejím místě pravděpodobně dříve, než roku 1157, kdy byla zaznamenána první zmínka o něm. Do kamenné podoby byl Güssing přestavěn roku 1242 králem Bélou III. Nedlouho poté v roce 1270 přešel hrad z královského majetku do vlastnictví hraběte Güssinger. V následujících dvou stoletích ale hrad často měnil majitele. Velmi dlouhou dobu přitom hrad nebyl dobit. Ten zlomový okamžit přišel až v roce 1490, kdy vojska v římsko-německého krále Maxmiliána I. Güssinger oblehla a dobyla.

  

Pak následovalo 16. – 18. století, kdy hrady pozbyly své vojenské významnosti a tak chátraly. Stejný osud potkal i Güssing. Teprve roku 1870 založil princ Philip Batthyany Strattmann Nadaci pro záchranu hradu Güssing a kláštera. Záchrana hradu se povedle a poslední velká rekonstrukce se zde udála v letech 1982 až 2000. Dnes je hrad plně přístupný návštěvníkům. Kromě spousty zajímavých prostor třeba přímo vytesaných do skály si ve zdejší  expozici můžete prohlédnou na 5.000 autentických předmětů.

Tags:

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat